Akcesoria do instalacji tv/sat
Kliknij tutaj, aby otrzymać 5% rabatu na co tylko zechcesz.
Serwis laptopów Wrocław
Kliknij tutaj, jeśli szukasz profesjonalnego serwisu.

Raport UKE: Bez większych problemów z odbiorem naziemnej TV cyfrowej

Tematy zamknięte z uwagi na zmiany na rynku medialnym, ale obrazują stan wiedzy na dany temat w pewnym czasie, przez co nie mogą zostać usunięte

Raport UKE: Bez większych problemów z odbiorem naziemnej TV cyfrowej

Postprzez Cuma » 3 paź 2012, o 13:35

Ponad 98% zbadanych miejscowości bez problemu odbiera sygnał z cyfrowych multipleksów - wynika z przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na terenie siedmiu województw pomiarów możliwości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej.

Ocenę możliwości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) prowadzono na obszarach, gdzie w I i II etapie nastąpi wyłączenie analogowych stacji telewizyjnych. Jest to teren 505 gmin (łącznie 6754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 milionów Polaków. W I etapie 7 listopada 2012 roku wyłączenie sygnału analogowego z nadajników naziemnych nastąpi na obszarze województwa lubuskiego oraz w części gmin z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W II etapie 28 listopada 2012 roku wyłączone zostaną nadajniki emitujące sygnał analogowy w województwie pomorskim oraz na terenie części gmin z województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Badania propagacji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej w terenie prowadzono od lipca do połowy września 2012 roku. Pomiary przeprowadzono w 1217 miejscowościach, co do których wcześniejsze analizy wskazywały, że mogą tam wystąpić problemy z sygnałem cyfrowym (np. miejscowości, które są na granicy zasięgu sygnału z nadajnika lub są zasłonięte przeszkodami terenowymi). Analizy laboratoryjne przeprowadzone jeszcze przed pomiarami w terenie wskazywały, że w tych miejscowościach położonych na terenie 221 gmin ze względu na niski poziom sygnału (w granicach 56 -78 dBµV/m) odbiór może być znacznie utrudniony lub wręcz niemożliwy.

W 1193 miejscowościach (98% zbadanych), można już dziś bez problemu odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Jedynie w 24 miejscowościach odbiór sygnału DVB-T jest warunkowo możliwy lub brak jest możliwości jego odbioru. Dotyczy to głównie miejscowości, w których do tej pory sygnał analogowej telewizji naziemnej nie mógł być odbierany lub jego odbiór był w znacznym stopniu utrudniony.

Odbiór warunkowy oznacza, że przy dobrych warunkach propagacji oraz zawieszeniu anteny odbiorczej na odpowiedniej wysokości odbiór sygnału DVB-T będzie możliwy. Należy liczyć się jednak z możliwością występowania zakłóceń w postaci klatkowania obrazu, przerywania odbioru lub zerwania synchronizacji. W tym zakresie UKE zaleca by w miejscowościach, w których odbiór sygnału jest utrudniony anteny montowano na zewnątrz budynków na wysokości minimum 10 metrów.

Kod: Zaznacz cały
Na podstawie dotychczasowych pomiarów sygnału można zdecydowanie stwierdzić, że proces cyfryzacji telewizji na tym etapie spełnia założenia zawarte w ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, dotyczące zapewnienia wymagalnego pokrycia dla co najmniej 95% ludności Polski. Dzięki cyfryzacji widzowie zyskują już dziś dostęp do większej liczby programów telewizyjnych oraz nowej wyższej jakości sygnału telewizyjnego i dodatkowych usług.
 
- mówi Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej


Wyniki przeprowadzonej oceny zostaną przekazane nadawcom programów telewizyjnych i będą stanowiły cenne wsparcie dla ewentualnych działań mających na celu poprawę zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej np. poprzez zwiększenie mocy, zmianę częstotliwości, podniesienie anten nadawczych nadajników lub tzw. doświetlenia.
źródło: UKE
Każdy z nas ma cztery twarze: tę, którą pokazuje, tę, którą widzą inni, tę, która myśli, że jest prawdziwa i tę, która jest prawdziwa. Wybierając jedną z nich nie rezygnujmy z pozostałych.
Avatar użytkownika
Cuma
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
 
Posty: 537
Dołączył(a): 15 sie 2012, o 12:03
Lokalizacja: PL
Podziękował: 5 razy
Podziękowań: 1 razy
Płeć: Mężczyzna
Korzystam z: Cyfrowy Polsat + DVB-T


Opcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


stat4u