Akcesoria do instalacji tv/sat
Kliknij tutaj, aby otrzymać 5% rabatu na co tylko zechcesz.
Serwis laptopów Wrocław
Kliknij tutaj, jeśli szukasz profesjonalnego serwisu.

Poradnik UKE: Jak korzystać z naziemnej TV cyfrowej?

Tematy zamknięte z uwagi na zmiany na rynku medialnym, ale obrazują stan wiedzy na dany temat w pewnym czasie, przez co nie mogą zostać usunięte

Poradnik UKE: Jak korzystać z naziemnej TV cyfrowej?

Postprzez Cuma » 14 wrz 2012, o 16:30

7 listopada 2012 roku Polska wejdzie w kolejny etap cyfryzacji - rozpocznie się proces stopniowego wyłączania telewizji analogowej emitowanej z nadajników naziemnych. UKE podpowiada jak za darmo oglądać programy telewizji cyfrowej?
Jako pierwsi w etap ten wkroczą mieszkańcy województwa lubuskiego. Ale nie tylko oni mogą już dziś cieszyć się z możliwości darmowego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej - naziemne nadawanie programów telewizyjnych w sposób cyfrowy objęło już niemal cały obszar Polski. Zatem widzowie odbierających sygnał TV analogowej mogą już dziś poznać atuty naziemnej telewizji cyfrowej.

Abonenci sieci kablowych i telewizji satelitarnej nie stracą możliwości odbioru sygnału - ich telewizory, nawet te starego typu, nadal bez problemów będą odbierały sygnał telewizyjny dostarczany przez operatora sieci kablowej lub z anteny satelitarnej. Zyskają jednak alternatywę - obok sygnału telewizji kablowej lub satelitarnej będą mogli także skorzystać z oferty naziemnej telewizji cyfrowej, bez konieczności podpisywania dodatkowych umów.
Jak korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej?
Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest specjalny dekoder zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4, wbudowany w odbiornik telewizyjny lub zewnętrzny tzw. set-top-box (STB), zwany także przystawką lub tunerem DVB-T, podłączony do telewizora oraz, tak jak dotychczas, antena naziemna.

Liczba osób zainteresowanych zakupem set-top-boxów wzrasta z każdym miesiącem - im bliżej wyłączenia sygnału analogowego tym większe zainteresowanie konsumentów. Obecnie szacuje się, że na rynku polskim funkcjonuje blisko 100 producentów STB, natomiast polski rynek tych urządzeń określa się na nawet na 3 miliony osób zainteresowanych zakupem tego typu urządzeń. Największe zainteresowanie zakupem STB spodziewane jest w drugim kwartale 2013 r.

Porady techniczne dla widzów korzystających z telewizorów niezgodnych ze standardem DVB-T i MPEG-4

Telewizory kineskopowe
Widzowie korzystający ze starszych typów telewizorów, np. kineskopowych, aby odbierać nowoczesną naziemną telewizję cyfrową, powinni zakupić w sklepie RTV dekoder DVB-T MPEG-4 (tzw. set-top-box), a następnie podłączyć go do telewizora za pomocą dostępnych z tyłu obudowy gniazd. Najpopularniejszym sposobem podłączenia dekodera w tym przypadku jest użycie gniazda typu SCART (popularne "Eurozłączę").

Posiadacze odbiorników z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 nie muszą się martwić, gdyż ich telewizor jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.
W obu przypadkach należy pamiętać o antenie, którą podłączamy do gniazda antenowego dekodera DVB-T - jeżeli używamy telewizora starszego typu - lub do gniazda antenowego telewizora - dotyczy to telewizorów z wbudowanymi fabrycznie dekoderami.

Telewizory LCD MPEG-2
Posiadacze zakupionych w ostatnich latach nowoczesnych telewizorów cyfrowych, np. LCD lub Plazma, powinni upewnić się, czy ich telewizor odbierze naziemną telewizję cyfrową. Nieco starsze modele telewizorów cyfrowych posiadają bowiem wbudowany starszy dekoder DVB-T kodowany w systemie MPEG-2, który niestety nie umożliwia poprawnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w Polsce. W tym wypadku konieczne jest dokupienie do telewizora zewnętrznego dekodera DVB-T MPEG-4 i podłączenie go np. używając cyfrowe gniazdo HDMI.

Zamiast dekodera można także dokupić specjalny moduł DVB-T MPEG-4 i podłączyć to do gniazda CI telewizora. Jednakże nie wszystkie telewizory posiadają takie gniazdo więc przed zakupem należy się o tym upewnić.

TV cyfrowa na monitorze twojego komputera
Naziemną telewizję cyfrową można odbierać także na komputerze używając zewnętrznego dekodera DVB-T MPEG-4, który należy podłączyć np. do gniazda USB komputera.

Antena
Niezależnie od rodzaju wykorzystywanego odbiornika należy pamiętać o właściwej antenie. Do odbioru potrzebna jest antena naziemna, np. kierunkowa, popularna siatkowa czy też zbiorowa pod warunkiem jej prawidłowego dostosowania. Należy pamiętać, że anteny pokojowe sprawdzają się tylko w dogodnych warunkach lokalnych, tj. w bliskich odległościach od nadajnika, korzystnym ukształtowaniu terenu itp. Antena powinna obsługiwać pasmo UHF, tj. kanały 21 - 69. Jeżeli obecnie posiadana antena zapewnia dobrą jakość obrazu i dźwięku, to prawdopodobnie nie ma potrzeby jej wymiany.

Ile to kosztuje
Koszt zakupu dekodera, to wydatek około 100-250 zł. Natomiast ceny anten kształtują się pomiędzy 50-200 zł.

Więcej informacji o procesie cyfryzacji telewizji naziemnej, można uzyskać dzięki stronie internetowej www.cyfryzacja.gov.pl oraz dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800 007 788.

źródło: media2.pl
Każdy z nas ma cztery twarze: tę, którą pokazuje, tę, którą widzą inni, tę, która myśli, że jest prawdziwa i tę, która jest prawdziwa. Wybierając jedną z nich nie rezygnujmy z pozostałych.
Avatar użytkownika
Cuma
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
 
Posty: 537
Dołączył(a): 15 sie 2012, o 12:03
Lokalizacja: PL
Podziękował: 5 razy
Podziękowań: 1 razy
Płeć: Mężczyzna
Korzystam z: Cyfrowy Polsat + DVB-T


Opcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


stat4u