Akcesoria do instalacji tv/sat
Kliknij tutaj, aby otrzymać 5% rabatu na co tylko zechcesz.
Serwis laptopów Wrocław
Kliknij tutaj, jeśli szukasz profesjonalnego serwisu.

Polsat oraz TV Puls chcą HD, TVN płatne Multipleksy, a inni?

Tu znajdziesz najświeższe wiadomości, które dotyczą DVB-T.

Polsat oraz TV Puls chcą HD, TVN płatne Multipleksy, a inni?

Postprzez Pan eFka » 8 wrz 2013, o 20:43

W konsultacjach ogłoszonych przez UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) w sprawie wykorzystania tzw. drugiej dywidendy cyfrowej swoje stanowisko przedstawili m.in. Telewizja Polsat, Cyfrowy Polsat, TVN, TV Puls, TVP, Orange Polska, Regionalna Telewizja Lubuska, Agora, Emitel, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Jakie stanowisko w tej dziedzinie zajęły więc podmioty związane z rynkiem telewizyjnym?

Telewizja TVN opowiada się za wykorzystaniem częstotliwości dla multipleksów telewizji płatnej.

Zdaniem Telewizji Puls Sp. z o.o. zwalniane częstotliwości powinno się wykorzystać na potrzeby radiodyfuzji oraz na usługi szerokopasmowego Internetu, z uwzględnieniem potrzeb radiodyfuzji z uwagi na konieczność dalszego rozwoju NTC (Naziemnej Telewizji Cyfrowej). Według nadawcy, w kwestii radiodyfuzji niewykorzystane częstotliwości powinno się wykorzystać dla potrzeb bezpłatnej telewizji w wysokiej rozdzielczości HD oraz innych wyższych trybów rozdzielczości takich jak np. Ultra HD. Zdaniem Telewizji Puls jednocześnie trzeba zagwarantować, aby pierwszeństwo w tym temacie otrzymały wszystkie, które wcześniej nadawały w naziemnej technologii analogowej, reprezentujące jedne z większych grup telewizyjnych DVB-T w naszym kraju, a nie posiadające obecnie kanałów wysokiej rozdzielczości HD w naziemnej telewizji cyfrowej (Telewizja Polsat Sp. z o.o., Puls Sp. z o.o., TVN S.A., Telewizja Polskie Media S.A. - należące obecnie do Cyfrowego Polsatu).

W stanowisku Telewizji Polsat czytamy, iż częstotliwości, które będą zwolnione, powinny być przeznaczone dla radiodyfuzji. Według nadawcy, dwa multipleksy powinny być wykorzystane wyłącznie dla kanałów HDTV nadawanych w DVB-T2 z kodowaniem HEVC. Będzie to związane z koniecznością simulcastu, ale to nam pozwoli na stopniową migrację widzów i w przyszłym czasie na najbardziej efektywne wykorzystanie całego pasma 470-790 MHz.

Cyfrowy Polsat zdecydowanie wyraził swój sprzeciw, aby zwolnione częstotliwości cyfrowe zostały przeznaczona na usługi szerokopasmowego Internetu. Jego zdaniem powinna zostać ona przeznaczona dla radiodyfuzji. CP proponuje dwa warianty w tej sprawie.

TVP jest za przeznaczeniem wolnych częstotliwości dla radiodyfuzji, w tym programów High Definition, a perspektywicznie też w jeszcze większych rozdzielczościach, np 4K czyli wcześniej wspomnianym Ultra HD. Zdaniem Telewizji Polskiej, zapotrzebowanie na częstotliwości dla potrzeb NTC będzie rosnąć, nawet w przypadku wprowadzenia standardów nadawania (DVB-T2). Ponadto odbiorcy oczekują także usług dodatkowych - jak HbbTV (telewizjia hybrydowa) czy audiodeskrypcja.

Agora S.A., działająca na rynku radiowym, prasowym, oraz internetowym, a także ubiegająca się wraz z Kino Polska TV z kanałem Stopklatka TV o miejsce dla kanału filmowego w kolejnym konkursie na zagospodarowanie miejsca na pierwszym multipleksie (MUX-1) NTC (Naziemnej Telewizji Cyfrowej), opowiedziała się za wykorzystaniem pasma na zasadzie wyłączności dla bezprzewodowych komunikacji szerokopasmowych. Jednak miałby być zrealizowany scenariusz, który będzie uwzględniał przeznaczenie pasma również lub wyłącznie tylko na potrzeby nadawców, to powinien on zakładać zarządzanie pasmem w warunkach pełnej konkurencyjności.

RTV Lubuska (Regionalna Telewizja Lubuska) z Zielonej Góry, która chciałaby umieścić swój program w tzw. Multipleksie lokalnym, opowiedziała się za wykorzystaniem drugiej dywidendy cyfrowej dla radiodyfuzji, z braniem pod uwagę potrzeb nadawców tworzących programy telewizyjne np. lokalne lub środowiskowe.

Emitel, który jest operatorem trzech MUX-ów, wyraża swój sprzeciw w przeznaczaniu drugiej dywidendy cyfrowej pod usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu i jest za przeznaczeniem ich dla radiodyfuzji.

Orange Polska, który operatorem platformy satelitarnej i telewizji internetowej (IPTV), nadawcą kanału Orange Sport oraz operatorem telekomunikacyjnym, funkcjonującym na rynku telefonii komórkowej, stacjonarnej i dostępu do Internetu, popiera przeznaczenie pasma telewizycjnego 694-790 MHz dla komunikacji szerokopasmowej na zasadach wyłączności.

PIKE (Polska Izba Komunikacji Elektronicznej), zrzeszająca operatorów telewizji kablowej, wnioskuje o wykorzstanie zwolnionego pasma na potrzeby radiodyfuzji, która ewentualnie będzie połączona z szerokopasmowym przesyłem danych poza terenami zurbanizowanymi.

Oprócz tego za wykorzystaniem tych częstotliwości dla celów radiodyfuzji opowiada się również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Na podstawie informacji zawartych na satkurier.pl
Ktoś Ci pomógł? Kliknij guziczek Obrazek .

Obrazek
Antena: Televes 85cm
LNB: MTI Unicable + 1 LNB Legacy
Dekoder: Vu+ SOLO2 + Logitech Harmony 300
TV: LG 42LV470S
Audio: Onkyo TX - 8150 + Pylon Pearl 25 White HG

Obrazek
Avatar użytkownika
Pan eFka
Administracja
Administracja
 
Posty: 1860
Dołączył(a): 14 cze 2012, o 12:50
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 26 razy
Podziękowań: 170 razy
Płeć: Mężczyzna
Korzystam z: eNka + DVB-T


Opcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


stat4u