Akcesoria do instalacji tv/sat
Kliknij tutaj, aby otrzymać 5% rabatu na co tylko zechcesz.
Serwis laptopów Wrocław
Kliknij tutaj, jeśli szukasz profesjonalnego serwisu.

Jakie kanały TVP w MUX 3?

Tu znajdziesz najświeższe wiadomości, które dotyczą telewizji satelitarnej.

Jakie kanały TVP w MUX 3?

Postprzez ozzycat » 18 paź 2013, o 19:50

- Paradoksalnie, w chwilach, kiedy opuścimy pierwszy multipleks, będziemy musieli ograniczyć swoją obecność w NTC, bo musimy być obecni tam w technologii HD i wtedy będzie mniej kanałów niż teraz – powiedział Juliusz Braun, prezes TVP. Czy to oznacza, że kanały TVP1 HD i TVP2 HD pozostaną w trzecim multipleksie (MUX 3) naziemnej telewizji cyfrowej po 27 kwietnia 2014 roku? Jakie kanały TVP pożegnają NTC? – Decyzje dotyczące obecności kanałów TVP na MUX 3 zarząd podejmie w ciągu miesiąca – poinformował Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP.

Przypomnijmy, iż kanały Telewizji Polskiej są obecnie dostępne w dwóch bezpłatnych multipleksach telewizji naziemnej - w trzecim (MUX 3) i chwilowo w pierwszym (MUX 1). Dodatkowo, kanał TVP Seriale jest dostępny w płatnym MUX 4 – Telewizji Mobilnej (Cyfrowy Polsat). Do 27 kwietnia 2014 roku TVP musi opuścić MUX 1 – dotyczy to także kanału TVP INFO, który jest dostępny tylko w tym multipleksie. W MUX 1 pozostanie jedynie kanał TVP ABC, który miejsce uzyskał w konkursie. Pozostałe stacje Telewizji Polskiej będą nadawne tylko w MUX 3.

TVP w NTC obecnie:

MUX 1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, TTV (do 27 kwietnia 2014 roku miejsce TVP zajmą: TV Trwam, TVP ABC, Stopklatka TV i Fokus TV)

MUX 3: TVP1, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka;

MUX 4 (TV Mobilna, dostęp płatny): Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat News, Polsat Film, Kino Polska, TVP Seriale, Comedy Central, Nickelodeon i stacje radiowe: Roxy FM, AntyRadio, Moje Polskie Radio, Radio Złote Przeboje, Radio Bajka, Radio Eska Rock, Radio PIN, Radio Plus, Radio Zet, RMF FM, RMF MAXXX i Radio Tok FM.

Cały czas nie było jednak wiadomo, co TVP zrobi w NTC po tej dacie. Czy zrezygnuje z kanałów w HD (TVP1 HD, TVP2 HD)? A może usunie któryś z kanałów tematycznych? Co z kanałem TVP INFO, który jest obecnie dostępny w MUX 1? Przesłana niedawno do Urzędu Komunikacji Elektronicznej opinia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie drugiej dywidendy cyfrowej wskazywała, że TVP najprawdopodobniej zrezygnuje z kanałów HD.

- Jedną z większych zalet NTC jest wysoka jakość przekazu, czyli zwiększenie oferty programów w standardzie HD. Uzależnione jest to od pojemności multipleksów DVB-T. Standard HD wymaga dwukrotnie więcej pojemności w multipleksie niż telewizja o standardowej rozdzielczości. Obecnie, ale nie później niż do końca kwietnia 2014 roku, Telewizja Polska będzie nadawać w HD program TVP1 i TVP2. Sytuacja ta powinna się zmienić po zwolnieniu przez nadawce publicznego połowy MUX 1. Wszystkie programy TVP będę musiały zostać nadawane w MUX 3, nie będzie więc miejsca na programy HD, dla której trzeba przewidywać większą przepływność. Tak więc polskojęzyczne programy w standardzie HD będą dostępne wyłącznie w ofercie płatnej – czytamy w stanowisku KRRiT.

W stanowisku, które do UKE przekazała TVP czytamy natomiast:

- Uruchomienie przez TVP S.A. dwóch programów FTA w jakości HD wzbudziło silne oczekiwania społeczne, w obliczu których nie ma w zasadzie możliwości ograniczenia dostępu do nich lub ich całkowitego wycofania z oferty naziemnej. (…) Po dniu 27 kwietnia 2014 roku TVP S.A. będzie musiała zwolnić połowę zajmowanej obecnie części przepływności MUX 1. Dlatego konieczne jest pozyskanie dodatkowej przepływności w ramach kolejnych multipleksów. W przypadku utrzymania w ofercie naziemnej programów w wysokiej rozdzielczości TVP1 HD i TVP2 HD w MUX 3 do dyspozycji TVP S.A. pozostaną 4 sloty, co umożliwi emisję 4 programów SD lub 3 programów SD przy zachowaniu 1 slotu dla potrzeb wzbogaconego pakietu usług dodatkowych. Oznacza to, że w celu zaspokojenia swoich potrzeb programowych TVP S.A. będzie potrzebowała dodatkowych slotów, możliwych do uzyskania tylko w nowo uruchomionych multipleksach.

Ostatnia wypowiedź Juliusza Brauna, prezesa TVP, sugeruje jednak, że TVP pozostawi kanały HD w NTC.

- Paradoksalnie w chwili, kiedy opuścimy pierwszy multipleks, będziemy musieli ograniczyć swoją obecność w naziemnej telewizji cyfrowej, bo musimy być obecni tam w technologii HD i wtedy będzie mniej kanałów niż teraz – powiedział Juliusz Braun.

- Jest jeszcze jeden pomysł na pojawienie się kanałów wysokiej rozdzielczości Telewizji Polskiej w DVB-T, a mianowicie testowe włączenie kolejnego multipleksu, gdzie umieszczono by kanały TVP1 HD, TVP2 HD. Nie do pomyślenia jest, aby teraz cofać się w rozwoju i odbierać widzom jedyne kanały w jakości HD, za które nie trzeba płacić co miesiąc. Jeśli wyłączone zostaną TVP1 HD i TVP2 HD, to po co było wciskać klientom miliony tunerów DVB-T HD MPEG-4. Tańsze byłyby dekodery DVB-T SD. UKE i Krajowa Rada powinny zrobić wszystko, aby "uratować" kanały TVP1 HD i TVP2 HD dla tych widzów, którzy zdecydowali się na naziemną telewizję cyfrową - powiedział redaktor naczelny SAT Kuriera, Janusz Sulisz.

Jak będzie ostatecznie? Jakie kanały TVP będą w NTC? Tego mamy dowiedzieć się wkrótce.

źródło: satkurier
Gigabyte H87-D3H / Intel® Core™ i5-4670 / GeIL 8 GB DDR3-1333 Kit / MSI N760 TF 2GD5/OC / Thermalright Silver Arrow SB-E / Aerocool XPredator / OCZ 650W /
Aerocool V12
Avatar użytkownika
ozzycat
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
 
Posty: 68
Dołączył(a): 2 wrz 2013, o 20:14
Podziękował: 0 razy
Podziękowań: 12 razy
Płeć: Mężczyzna
Korzystam z: nc+


Opcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


stat4u