Akcesoria do instalacji tv/sat
Kliknij tutaj, aby otrzymać 5% rabatu na co tylko zechcesz.
Serwis laptopów Wrocław
Kliknij tutaj, jeśli szukasz profesjonalnego serwisu.

Jaki telewizor Plazmowy wybrać.

Jaki telewizor Plazmowy wybrać.

Postprzez Pan eFka » 13 cze 2012, o 14:36

Zdecydowałeś się na zakup płaskiego ekranu! Słusznie - wszytko wskazuje na to, że przyszłość należy do tego typu technologii. Telewizory kineskopowe odchodzą powoli do lamusa, zdecydowanie są za duże i mało poręczne. Czas pomyśleć o czymś nowocześniejszym!

Decydując się na płaski ekran, masz dwie możliwości: wyświetlacz LCD, bądź też telewizor plazmowy. Aby dokonać wyboru pomiędzy tymi dwiema technologiami, już na wstępie powinieneś zdecydować o przeznaczeniu swojego nowego sprzętu. Powinieneś wybrać telewizor plazmowy przede wszystkim wtedy, gdy masz spory salon, w którym zamierzasz urządzać seanse filmowe z prawdziwego zdarzenia.

Nie ma obecnie technologii, która dawałaby takie możliwości jeśli chodzi o połączenie szerokiej palety barw z wielkimi rozmiarami odbiornika. Jeżeli chcesz poczuć się we własnym domu jak w sali kinowej, wybór telewizora plazmowego jest rozwiązaniem idealnym! Pamiętaj jednak, że ceny telewizorów plazmowych nie należą do najniższych i przed podjęciem decyzji powinieneś skrupulatnie przeanalizować parametry techniczne sprzętu, porównać poszczególne modele, zestawić koszty etc.
Technologia plazmowa opiera się na wykorzystaniu cząsteczek gazu szlachetnego, w celu wytworzenia szerokiej gamy barw i kolorów. Kineskop telewizora plazmowego to prostokątna matryca składająca się z kilkuset tysięcy do nawet kilku milinów pikseli ułożonych w kratę. Każdy piksel składa się z trzech subpikseli w kolorach: czerwonym, niebieskim i zielonym. Każdy subpiksel ekranu plazmowego to mała rurka wypełniona gazem szlachetnym. Na obu jej końcach znajdują się elektrody. Po przyłożeniu wysokiego napięcia gaz zamienia się w plazmę, która przemieszczając się, emituje światło ultrafioletowe. Rurki pokryte są luminoforem, który pod wpływem ultrafioletu świeci światłem widzialnym dla ludzkiego oka.
Zalety technologii plazmowej:
• bardzo szeroka gama żywych kolorów
• wysoki kontrast i nasycenie czerni (czerń jest czarna, a nie szara)
• świetna jakość obrazu (cyfrowe jakość wyświetlacza)
• szerokie kąty patrzenia
• estetyczny wygląd, niewielkie gabaryty, płaska forma
• brak jakiegokolwiek smużenia obrazu (lampy plazmowe zapalają sie i gasną bardzo szybko)
• niski czas reakcji matrycy, co wpływa na wysoką dynamikę obrazu
• wbrew powszechnemu mniemaniu są całkiem trwałe
Przed zakupem
Przede wszystkim, co będziesz najczęściej ogląda - audycje telewizyjne czy też filmy DVD? W jakim miejscu będzie się znajdował odbiornik? Jakie będzie naświetlenie pokoju, jaki duże będzie to pomieszczenie i w jakiej odległości od niego będą znajdować się miejca siedzące. Wybór telewizora jest decyzją zbyt poważną, aby podejmować ją szybko i nierozważnie.

________________________________________

Na te parametry powinieneś zwrócić szczególną uwagę:
Przekątna ekranu
Wielkość każdego telewizora określana jest przez przekątną i podawana w calach (1 cal = 2,54 cm). Koniecznie powinieneś mieć na uwadze fakt, że wielkość telewizora musi współgrać z wielkością pomieszczenia.
Telewizory plazmowe charakteryzują się pokaźnymi gabarytami i dlatego poleca się je przede wszystkim tym, którzy mają odpowiednią przestrzeń w pokoju, aby umieścić odbiornik. Najmniejsze mają przekątną 32 cale, ale są i takie o przekątnej 60 cali. Niektórzy producenci zdecydowali się na produkcję modeli o rozmiarach ekstremalnych (nawet matrycę100-calową), ale trudno o zakup takiego telewizora w zwykłym sklepie ze sprzętem RTV. Tego typu telewizory można dostać na specjalne zamówienie.
Generalnie im większy telewizor tym wyższa jego cena, jeżeli więc chcesz mieć coś naprawdę dużego, warto mieć świadomość, że będziesz musiał zapłacić sporo pieniędzy. Jeżeli jednak pieniądze nie są przeszkodą, a Ty chcesz mieć ekran z prawdziwego zdarzenia, kup plazmę z dużą przekątną.
Format obrazu
Format obrazu to inaczej stosunek szerokości telewizora do jego wysokości. Większość filmów wydawanych na płytach DVD została zapisana w formacie 16:9, a znakomita większość telewizorów plazmowych posiada taki właśnie szerokoformatowy ekran. Pozwala on efektywnie wykorzystać o wiele większy obszar, który na tradycyjnym telewizorze (o formacie 4:3) najczęściej był widoczny jako czarne pasy na dole i na górze. To dlatego właśnie telewizory plazmowe zakupuje się głównie z przeznaczeniem na urządzanie seansów filmowych. Jeżeli jednak najczęściej oglądasz programy informacyjne, publicystyczne, rozrywkowe, nie warto decydować się na wielki ekran o takim właśnie formacie. Wtedy lepiej pomyśleć o mniejszym odbiorniku LCD.
Rozdzielczość ekranu
Rozdzielczość to tryb pracy monitora, inaczej liczba pikseli, jakie zawiera on w pionie i poziomie (piksel to najmniejszy element obrazu wyświetlanego na ekranie; kwadrat wypełniony w całości jednolitym kolorem).
Nie jest to najmocniejsza strona telewizorów plazmowych, gdyż lampy te nie są tak małe, jakby mogło to się wydawać. Wysoka rozdzielczość zapewnia komfort oglądania z większą ilością szczegółów. Dość wysokim standardem są obecnie telewizory o rozdzielczości 768 x 1.366 pikseli i w zasadzie ona gwarantuje naprawdę dobrą jakość obrazu. Tym, którzy chcą mieć gwarancje ostrości i wyrazistości nie polecam telewizorów ze znacznie niższą rozdzielczością mimo, iż kuszą one stosunkowo niską ceną. Zbyt niska rozdzielczość może lekko deformować obraz, czynić go odrobinę mniej czytelnym.
Jasność (luminacja)
Jasność to wielkość charakteryzująca świecenie ciał światłem własnym lub odbitym. Podawana w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2) określa maksymalną światłość, którą emituje ekran wyświetlający czystą biel.
Z punktu widzenia użytkownika telewizora plazmowego ważne jest, aby ekran na całej powierzchni charakteryzował się względnie równomierną jasnością. Plazmowe matryce charakteryzują się Najczęściej oscylują one w granicach 300 - 500 cd/m2, co daje efekt zadowalający. Wyświetlacze o wyższym współczynniku luminacji charakteryzują się bardziej nasyconymi barwami i wyrazistszym obrazem. Jeżeli zależy Ci na takim właśnie obrazie, szukaj ekranu z luminacją na poziomie 500 cd/m2 i więcej.
Interfejsy
Zwróć też koniecznie uwagę na rodzaje i ilość złącz jakie posiada telewizor. Standardy są tutaj dosyć powszechne, ale generalnie lepiej upewnić się, że ma on wszystko czego potrzebujesz. Stoisz przed zakupem sprzętu, do którego zazwyczaj podłącza się wiele innych urządzeń - mogą to być kamery, aparaty cyfrowe, nagrywarki DVD, odtwarzacze DVD etc. Nawet jeżeli w tej chwili nie masz takich potrzeb, pamiętaj że za lat kilka może to się zmienić. Złącza, w które telewizor powinien być bezwzględnie wyposażony:
- Euro-Euro - złącze analogowe, za jego pomocą podłączysz do telewizora większość sprzętów
- złącza cyfrowe: DVI lub HDMI
- D-SUB - jeżeli planujesz swój telewizor podłączać do komputera; możesz oczywiście z telewizora zrobić wielki ekran monitora, aczkolwiek jest niezwykle rzadkie zastosowanie telewizorów plazmowych (głównie ze względu na wielkość matrycy).
Paleta barw
Bardzo szeroka gama kolorów to znak rozpoznawczy technologii plazmowej. Może ona osiągać nawet ponad 8 mld kolorów ! Jest to zawrotna ilość w porównaniu z telewizorami LCD i CRT. Pozwala na osiągnięcie naprawdę pięknego obrazu. To kolejny powód dla którego warto zdecydować się na tego typu sprzęt przy kompletowaniu zestawu do kina domowego. Idealne barwy mają znaczenie pierwszorzędne zwłaszcza przy oglądaniu filmów. Jest to mniej istotne jeżeli telewizor ma służyć Ci w głównej mierze do oglądania programów publicystycznych, czy informacyjnych etc. Warto też mieć na uwadze fakt, że szeroka gama barw jest najlepiej wykorzystywana w pomieszczeniu o mniejszym natężeniu światła.
Kontrast
Kontrast w praktyce wpływa na odbierany przez użytkownika poziom ostrości obrazu. Tutaj istnieje generalna zasada: im wyższy kontrast tym lepiej - obrazy stają się bardziej wyraziste, a oglądanie filmów przyjemniejsze. Duży kontrast sprawia np., że czerń okaże się czarna jak smoła, a nie tylko ciemnoszara, a filmy staną się o wiele przyjemniejsze dla oka.
Charakterystyczną cechą telewizorów plazmowych jest bardzo wysoki współczynnik tej wartości. Oznacza to, że charakteryzują się one wysoką jasnością obrazu i dobrym poziomem czerni. Standardowo może on osiągać nawet wartość 10000:1.
Dodatkowe funkcje
Producenci wyposażają telewizory w coraz to nowsze i ciekawsze udoskonalenia, mające sprawić że oglądanie telewizji stanie się ciekawsze, przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Kilka z nich jest naprawdę godna uwagi, ale warto tutaj też pamiętać, że każde dodatkowe udogodnienie podraża cenę sprzętu.
Kilka najczęstszych funkcji dodatkowych telewizorów
- PiP - Picture in Picture - obraz w obrazie - w małym okienku znajduje się podgląd tego, co dzieje się w danym momencie na innym kanale. Jeżeli więc czekasz na rozpoczęcie filmu, a w czasie oczekiwania chciałbyś oglądać inny, możesz spokojnie użyć tej właśnie funkcji. Sprawdza się ona doskonale także w trakcie nadawania reklam.
- PoP - obraz poza obrazem - umożliwia korzystanie z odbiornika "podwójnie". Możesz dla przykładu śledzić film odtwarzany na DVD, przy równoczesnym oglądaniu serwisu informacyjnego na jednym z kanałów. Jest to opcja dla tych, co mają bardzo podzielną uwagę
- PaP - dzieli ekran na dwie części i jeżeli posiadasz dwa tunery możesz swobodnie oglądać program emitowany na dwóch różnych kanałach - AVL - wyrównuje poziom głośności - nawet jeżeli oglądany przez Ciebie film zostanie przerwany głośną reklamą, poziom głośności nie zmieni się. Dzięki temu nie będziesz musiał kilkakrotnie w ciągu jednego seansu regulować głośności
- telegazeta - znajdziesz w niej wszystkie potrzebne bieżące informacje etc.

________________________________________

Najczęściej zadawane pytania:
• Plazma czy LCD?
• Czy telewizory plazmowe faktycznie mają tak niską żywotność?
• Co ze zużyciem energii elektrycznej?
• Ile warto zapłacić za telewizor plazmowy?

Plazma czy LCD?
Wszystko zależy od tego, jakie ma być główne zastosowanie nowego sprzętu. Jeśli chcesz mieć porządne kino domowe, z odbiornikiem o imponujących rozmiarach, telewizor plazmowy jest najlepszym wyborem. Do zastosowań bardziej uniwersalnych zdecydowanie bardziej nadaje sie LCD (? może być mniejszy, poręczniejszy, a przede wszystkim tańszy. Różnica jakości pomiędzy LCD a telewizorami plazmowymi nie jest już tak wielka.
Czy telewizory plazmowe faktycznie mają tak niską żywotność?
Krytycy tej technologii podkreślają, że telewizory plazmowe mają słabą żywotność. Piksele nie są super trwałe - wypalają się. Teoretyczna wytrzymałość jest dość duża, nawet do 60 000 godzin, niestety w praktyce może być dużo gorzej. Wszystko to wiąże się z wypalaniem się luminoforu. Zazwyczaj wypalone piksele zaczynają się pojawiać już po ok. 20-30 tyś. godzinach użytkowania. Musisz się więc przygotować się na to, że po kilku latach intensywnego używania, obraz w Twoim telewizorze nie będzie już tak doskonały i zapewne trzeba będzie pomyśleć o jego wymianie.
Co ze zużyciem energii elektrycznej?
Telewizory plazmowe nie należą do najoszczędniejszych i charakteryzują się całkiem sporym zużyciem prądu. Niektóre modele pochłaniają nawet dwa razy więcej energii elektrycznej niż telewizory LCD o tej samej przekątnej.
Ile warto zapłacić za telewizor plazmowy?
Nie jest to tani sprzęt, dlatego przed jego zakupem warto wszystko dokładnie przeanalizować. Ceny telewizorów plazmowych wahają się od około 4 tyś. PLN za najmniej modele najmniej rozbudowane do kilkudziesięciu tysięcy złotych za sprzęt najwyższej klasy. Są to pieniądze, za które można kupić całkiem przyzwoity samochód, ale dla prawdziwy koneser już po pierwszym seansie będzie wiedział za co zapłacił. Doskonała jakość obrazu i dźwięku, naprawdę duży format i świetne parametry techniczne. Jeżeli masz pieniądze i chcesz mieć sprzęt z prawdziwego zdarzenia, warto zainwestować w naprawdę drogi telewizor.

________________________________________

Słowniczek:
Parametry techniczne telewizorów plazmowych:
Przekątna ekranu — rozmiar ekranu wyrażony w calach (1 cal = 2,54 cm); wielkość przekątnej w pierwszym rzędzie przedkłada się wielkość telewizora, ta z kolei powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia
Maksymalna rozdzielczość — liczba pikseli, jakie zawiera on w pionie i poziomie. Piksel jest najmniejszym elementem obrazu wyświetlanego na ekranie wypełnionym w całości jednolitym kolorem
Format obrazu — stosunek szerokości obrazu do jego długości; telewizory plazmowe charakteryzują się najczęściej tzw. panoramicznym formatem obrazu
Jasność — wielkość charakteryzująca świecenie ciał światłem własnym lub odbitym; podawana w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2) określa maksymalną światłość, którą emituje ekran wyświetlający czystą biel
Kontrast — współczynnik określający różnicę pomiędzy "jasnością bieli", a "ciemnością czerni", odnosi się do najjaśniejszych i najciemniejszych wartości wyświetlanego w tym samym czasie obrazu
Czas reakcji matrycy — liczony w milisekundach czas potrzebny dla pojedynczego piksela na zapalenie się i całkowite wygaśnięcie; określa on szybkość z jaką ekran reaguje na zmiany obrazu
Kąt oglądania — określa pod jakim kątem patrzenia obraz nie zmienia swoich właściwości (zarówno w poziomie, jak i w pionie)
Gama kolorów — maksymalna liczba kolorów, jaką jest w stanie uzyskać wyświetlacz
Dźwięk przestrzenny — możliwość uzyskania dźwięku, powstającego przy wykorzystaniu minimum kilku głośników
Dźwięk stereo — możliwość odbioru stereo dźwięku
Złącza — rodzaj złącz stosowanych w telewizorze
EURO (SCART) — umożliwi podłączenie telewizora np. do komputera, pozwala na przenoszenie sygnałow wizji, stereofonicznyej fonii w obu kierunkach
Wejście komponentowe (YUV) — wejście analogowe, które umożliwia przenoszenie obrazu wysokiej rozdzielczości HDTV
Wejście A/V — umożliwia między innymi podłaczenie zestawu kina domowego
Złącze S-Video — złącze umożliwiające transmisję analogowego sygnału wideo (bez dźwięku)
Gniazdo DVI — rodzaj złącza umożliwiający przesyłanie cyfrowego sygnału wideo
Gniazdo HDMI — najnowszy standard podłączania cyfrowych urządzeń audio/wideo
Wyjście słuchawkowe — umożliwia podłączenie słuchawek
Wymiary— gabaryty telewizora
Waga— ciężar całego sprzetu
OSD — graficzne wyświetlanie funkcji na ekranie
AMCS — automatyczna instalacja
Wyłaczanie automatyczne — funkcja, która pozwala ustawić czas samowyłaczenia się telewizora
Blokada rodzicielska — pozwala na zablokowanie np. niektórych kanałów
Liczba programów — liczba programów, jakie jest w stanie odbierać telewizor
Waga — ciężar telewizora
Wymiary — gabaryty sprzętu
Źródło: Ceneo.pl
Ktoś Ci pomógł? Kliknij guziczek Obrazek .

Obrazek
Antena: Televes 85cm
LNB: MTI Unicable + 1 LNB Legacy
Dekoder: Vu+ SOLO2 + Logitech Harmony 300
TV: LG 42LV470S
Audio: Onkyo TX - 8150 + Pylon Pearl 25 White HG

Obrazek
Avatar użytkownika
Pan eFka
Administracja
Administracja
 
Posty: 1860
Dołączył(a): 14 cze 2012, o 12:50
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 26 razy
Podziękowań: 170 razy
Płeć: Mężczyzna
Korzystam z: eNka + DVB-T


Opcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


stat4u