Akcesoria do instalacji tv/sat
Kliknij tutaj, aby otrzymać 5% rabatu na co tylko zechcesz.
Serwis laptopów Wrocław
Kliknij tutaj, jeśli szukasz profesjonalnego serwisu.

Jak wykorzystać pasmo drugiej dywidendy.

Tematy zamknięte z uwagi na zmiany na rynku medialnym, ale obrazują stan wiedzy na dany temat w pewnym czasie, przez co nie mogą zostać usunięte

Jak wykorzystać pasmo drugiej dywidendy.

Postprzez Pan eFka » 29 sie 2012, o 10:21

Trwają debaty o wykorzystaniu częstotliwości tzw. drugiej dywidendy cyfrowej. O częstotliwości z przedziału 700 MHz, które będą uwolnione po wyłączeniu sygnału analogowego, nie tylko w w naszym kraju, spierają się branże telekomunikacyjna i TV.

– Przed nami decyzja, czy kolejne multipleksy będą przeznaczone na telewizję. A jeśli tak, to czy będą one płatne – mówi Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.


Na chwilę obecną są uruchomione trzy multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, na których znajdziemy 21 programów.

– To jest odtworzenie obecnej telewizji analogowej, która jest dostępna bezpłatnie, tylko za opłatą abonamentową RTV, którą miesięcznie płacimy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Magdalena Gaj, prezes UKE.


Naziemna telewizja cyfrowa jest wdrażana w Polsce systematycznie od 2010 roku. Przekaz cyfrowy – w porównaniu do telewizji analogowej – udostępnia odbiór o wiele większej liczby kanałów, dodatkowo w wysokiej jakości.

Na multipeksie pierwszym znajdują się trzy kanały Telewizji Polskiej (TVP1 HD, TVP2, TVP INFO) oraz Eska TV, TTV, Polo TV i ATM Rozrywka. W 2014 roku, po zwolnieniu miejsc przez Telewizję Polską, na mux-ie będą znajdowały się nowe kanały. Zostaną one wyłonione w konkursie, który Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozgłosi wczesną jesienią.

Na drugim multipleksie znajdziemy: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV Puls2, TV6, Polsat Sport News. Do końca przyszłego roku programy mają być emitowane z 48 obiektów, co pomoże objąć zasięgiem ponad 97 proc. ludności naszego kraju. MUX-3 jest całkowicie zapełniony programami TVP: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO (regionalne), TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia.

Sygnał analogowy zostanie ostatecznie wyłączony do 31 lipca 2013 roku, co pozwoli uruchomienie kolejnych dwóch multipleksów.

– Nie jesteśmy w stanie w tej chwili powiedzieć na sto procent, że te nowe multipleksy będą przeznaczone na telewizję. A jeśli będą przeznaczone, to powinniśmy rozpocząć dyskusję i zastanowić się, czy nie powinny być odpłatne. Trzy multipleksy, które mamy, to jest teraz 21 kanałów, które są darmowe. Być może to jest liczba wystarczająca. Nie wydaje mi się, że nadawcy będą chcieli wchodzić na kolejny nowy multipleks, jeśli nie będą mogli za to pobierać opłaty. Po prostu nie będzie im się to biznesowo składało – tłumaczy Magdalena Gaj.

W ramach Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, który jest kluczowym mocodawcą w tej sytuacji, jak i na poziomie Unii Europejskiej toczą się dyskusję, czy nie przeznaczyć tych częstotliwości na rozwój szerokopasmowego internetu.

– Na świecie zaczynają się już dyskusje na temat tego, aby z tych kolejnych multipleksów, które powstaną po włączeniu naziemnej telewizji cyfrowej, czyli tzw. siedemsetki (700 MHz), nie utworzyć drugiej dywidendy cyfrowej, czy jednak nie przeznaczyć tych częstotliwości na usługi łączności elektronicznej, czyli na mobilny, szybki dostęp do internetu – wyjaśnia prezes UKE.


Jak podkreśla, rozwikłania tej kwestii nie należy spodziewać się w najbliższym czasie. Decyzja zapadnie najwcześniej w 2015 roku.
Ktoś Ci pomógł? Kliknij guziczek Obrazek .

Obrazek
Antena: Televes 85cm
LNB: MTI Unicable + 1 LNB Legacy
Dekoder: Vu+ SOLO2 + Logitech Harmony 300
TV: LG 42LV470S
Audio: Onkyo TX - 8150 + Pylon Pearl 25 White HG

Obrazek
Avatar użytkownika
Pan eFka
Administracja
Administracja
 
Posty: 1859
Dołączył(a): 14 cze 2012, o 12:50
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 26 razy
Podziękowań: 170 razy
Płeć: Mężczyzna
Korzystam z: eNka + DVB-T


Opcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


stat4u