Akcesoria do instalacji tv/sat
Kliknij tutaj, aby otrzymać 5% rabatu na co tylko zechcesz.
Serwis laptopów Wrocław
Kliknij tutaj, jeśli szukasz profesjonalnego serwisu.

[Poradnik] Instalacja odbierająca sygnał z dwóch satelit.

Poradniki dotyczące telewizji satelitarnej.

Instalacja odbierająca sygnał z dwóch satelit.

Postprzez Pan eFka » 27 sie 2012, o 00:49

Jakie dodatkowe elementy istalacji antenowej są potrzebne aby odbierać również programy z satelity Astra?

- Wariant 1 (układ "zez"):
Jeśli wielkość anteny na to pozwoli, trzeba zamontować na antenie drugi konwerter (w przypadku nbox recorder drugi konwerter Twin) i oba konwertery podłączyć do kabla łączącego z tunerem za pośrednictwem przełącznika DISEqC (w przypadku nbox recorder potrzebne będą dwa przełączniki DISEqC). Do montażu konwertera potrzebny będzie dodatkowy uchwyt dostosowany do konstrukcji anteny.
- Wariant 2 (układ "zez" monoblock):
Przy odpowiedniej wielkości anteny użyć zamiast zwykłego, konwertera typu monoblock (w przypadku nbox recorder typu monoblock Twin).
- Wariant 3 (dwie anteny):
Podłączyć za pośrednictwem przełącznika DISEqC (w przypadku nbox recorder dwóch przełączników DISEqC) drugi zestaw antenowy, czyli antenę paraboliczną z konwerterem (w przypadku nbox recorder z konwerterem Twin) skierowaną na satelitę Astra.

Działanie układu tzw. zeza.

Obrazek

Antena paraboliczna działa na zasadzie obicia fali elektromagnetycznej od specjalnie ukształtowanego reflektora (czaszy) w celu skupienia jej w jednym punkcie - ognisku paraboli. Stąd sygnał odbierany jest przez konwerter (LNB1). Zwierciadło paraboliczne skupia także (mniej efektywnie) sygnał docierający do anteny z kierunku bocznego (z Satelity 2). Ten sygnał skupia się w punkcie, gdzie jest odbierany przez dodatkowy konwerter (LNB 2).

Jak działa przełącznik DISEqC?


Obrazek

Odbiornik satelitarny podłączony kablem koncentrycznym do gniazda "Reciver" przesyła sygnał sterujący do przełącznika, co decyduje, który z konwerterów będzie używany - podłączony do gniazda oznaczonego LNB1, LNB2, LNB3 lub LNB4.
W instalacjach antenowych do odbioru programów z dwóch satelitów (obecnie HotBird i Astra) wystarczy przełącznik DISEqC z gniazdami dla dwóch konwerterów (LNB1 i LNB2), ale nie wystarczy do ewentualnej rozbudowy instalacji.

Co to jest konwerter monoblock?

Obrazek

Monblock to dwa konwertery połączone ze sobą wspólna obudową do której zamontowano także przełącznik DISEqC. Ustalona odległość konwerterów sprawia, że od geometrii anteny parabolicznej zależy odległość kątowa satelitów "widzianych" przez oba konwertery zawarte w monoblock. Warunek optymalnego odbioru satelitów HotBird i Astra przy typowej odległości konwerterów (środków oświetlaczy) 6 cm, spełniają anteny o średnicy około 80 cm.
W przypadku zestawu osobnych konwerterów uchwyt "zez" (produkuje się wiele rodzajów) pozwalają na dokładne ustawienie pozycji dodatkowego konwertera.

źródło: nhdtv
Ktoś Ci pomógł? Kliknij guziczek Obrazek .

Obrazek
Antena: Televes 85cm
LNB: MTI Unicable + 1 LNB Legacy
Dekoder: Vu+ SOLO2 + Logitech Harmony 300
TV: LG 42LV470S
Audio: Onkyo TX - 8150 + Pylon Pearl 25 White HG

Obrazek
Avatar użytkownika
Pan eFka
Administracja
Administracja
 
Posty: 1859
Dołączył(a): 14 cze 2012, o 12:50
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 26 razy
Podziękowań: 170 razy
Płeć: Mężczyzna
Korzystam z: eNka + DVB-T


Opcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


stat4u